Point One mění kabát: Nová manažerka, nové prostory a spousta novinek
Za poslední rok se toho v inkubátoru událo opravdu hodně. Obměnil se realizační tým, nastavily se nové inkubační procesy, máme nové logo, web a teď i nádherné zbrusu nové prostory. Přivítali jsme také nové firmy a nabíráme další. O tom, jak náročné byly poslední měsíce před otevřením nových prostor a jak probíhaly všechny přípravy, vypráví nová manažerka a duše inkubátoru Klára Palasová.
Ahoj Kláro, v průběhu tohoto roku se v inkubátoru odehrálo spousta věcí, ale začněme asi tou největší z nich. Inkubátor má nové rozšířené prostory. Co vše novým i stávajícím členům přinesou?
Celá myšlenka rekonstrukce a rozšíření nejen prostor ale i služeb Point One se dala do pohybu už v roce 2017. Letos se nám ji podařilo dotáhnut do konce a stávající inkubátor se rozšířil o dvě komplet vybavená patra. Novým i stávajícím členům tak můžeme nabídnout ještě kvalitnější zázemí pro podporu a rozvoj jejich podnikatelských nápadů. Nově u nás mohou využít prostory dílny, co-workové prostory, kanceláře, dokonce si něco uvařit a ozkoušet své produkty v nové kuchyni, nebo si v klidu vyřídit pracovní záležitosti v odhlučněné místnosti. Máme také novu přednáškovou místnost, profesionální audiovizuální a počítačovou techniku, různorodý software, 3D tiskárny a další hi-tech vybavení.
Vím, že za celou realizací se skrývá obrovské množství práce? Jak těžké bylo uhlídat dodavatelské firmy, vést členy v inkubátoru a vypořádávat se s každodenními provozními starostmi?
Za celou realizací stojí řada pracovníků České zemědělské univerzity, a i díky jejich vstřícnosti a ochotě s námi konzultovat se to podařilo dotáhnout do finále. Obrovskou posilou a podporou byl náš technický a autorský dozor, takže se to množství práce pěkně rozdělilo. Od prvního bourání jsme s úžasem sledovali, jak se původní prostory mění v architektonicky promyšlený a designově vychytaný prostor. Skloubit rekonstrukci s chodem inkubátoru byl někdy docela oříšek, velké díky proto patří také naší členské základně, která to s námi vydržela, a i přes časté zvuky sbíječek zůstala tvůrčí a přicházela s tipy, jak prostor ještě vylepšit.
Inkubátor přebíráš od Jarky Glaserové, která ho vedla od ledna tohoto roku. Jaké výzvy tě čekají a plánuješ i přes všechny změny nějaké další novinky?
Myslím, že pro tento rok bylo novinek už poměrně dost, naopak se budeme snažit zaměřit na to, aby se nám podařilo udržet kvalitu inkubátoru, jakou chceme členům dát.
Současně se stavbou inkubátoru probíhala také 12měsíční tvorba nového inkubačního programu pro členy za použití gamifikace. Jak se program povedl a co všechno to obnášelo?
Gamifikace nám pomohla herními a inovativními prvky posunout smysl a řízení inkubátoru zase o trochu dál. Každý zájemce, který se stane členem, prochází inkubačním procesem, díky gamifikaci jsme tento proces přenastavili tak, aby byl pro začínající podnikatele zábavný a srozumitelný, a pro nás dobře ověřitelný a řiditelný. Před několika měsíci pro mě byla gamifikace pouze abstraktní pojem, potom co jsem měla možnost se do ní aktivně zapojit, musím říct, že jde asi o jednu z nejzajímavějších aktivit, na kterých jsem se kdy podílela.
Do tvorby nového inkubačního procesu byli zapojeni členové, mentoři, lektoři a také pracovníci Point One, což se skvěle odrazilo na jeho finální podobě. V současné době Point One tři inkubační programy, které jsou zaměřeny dle fáze rozvoje projektu/podnikání.
Inkubátor má také nové logo. Můžeš nám ho představit?
U loga jsme se všichni docela zapotili. Dlouho jsme zvažovali, jestli do změny jít, ale z finální podoby jsme nadšení. Logo tvoří funkční symbol, který odráží charakter podnikatelského inkubátoru. Samotný tvar loga představuje ukazatel místa pro start nového podnikání. Pokud se dál zadíváte, všimnete si mírně naklopeného písmena „P“ a číslice „1“, jež symbolizují Point One. Logo je dotvořeno symbolem startu, což podtrhuje celou myšlenku rozjezdu vašeho podnikání.
1. října začal fungovat zbrusu nový web pointone.czu.cz. Co všechno na něm mohou návštěvníci najít?
Za poměrně krátkou dobu se na webu odvedlo neskutečně práce, kterou táhl hlavně náš markeťák Michal Prokop a patří mu za to velké díky. Web návštěvníkům nabízí kompletní informace o chodu Point One, jak se přihlásit, když nosíte v hlavě skvělý nápad, s kým se tu budete potkávat, jaké workshopy a akce máme v plánu pořádat. Najdete zde také náš blog, seznam mentorů, členů, realizační tým, důležité kontakty a mnoho dalšího.
Za inkubátorem stojí realizační tým, mentoři, experti a mnozí další. Kolik lidí se v Point One aktuálně angažuje?
Členům chceme nabízet co nejširší odbornou podporu a řady našich mentorů, lektorů a profíků se snažíme pořád obohacovat. V tuto chvíli je nás okolo 20 profesionálů.
Kolik je v současnosti v inkubátoru projektů?
Celý tým Point One se aktivně zapojil do náboru nových členů, který jsme vyhodnotili začátkem listopadu. Zájem o inkubátor Point One nás obrovsky potěšil, přihlásilo se nám přes 30 zájemců a procesem výběru prošla zhruba 1/3. V současné době inkubujeme 34 projektů a těšíme se na další.
Máš nějaký svůj oblíbený projekt?
To je docela záludná otázka. Já osobně jsem nadšenec do jídla a do všeho, co je s tím spojené, takže tyto projekty většinou hned upoutají moji pozornost. Pořád se ale nestačím divit, kolik kreativních a skvělých nápadů bují v našich studentech. Díky nim získávám stále nové podněty a rozšiřuji si znalosti v oborech, které by mě ani nenapadli, že mohou mít byznysový potenciál.
Vést inkubátor musí být náročná věc nejenom po stránce organizační, ale i po stránce finanční. Jak je inkubátor financovaný a kolik to stojí?
Předchozí manažerce Point One Gábině Koláčkové se v roce 2018 podařilo pro inkubátor získat finanční podporu z Operačního programu Praha – pól růstu ČR, kterou aktuálně čerpáme na rekonstrukci prostor a na financování služeb, které Point One nabízí. Z této podpory budeme čerpat ještě příští rok a zároveň budeme v tomto čase hledat další zdroje k zachování úrovně aktuálních služeb. Investice do rekonstrukce a vybavení prostor byla v řádu několika miliónů a umožnila nám vytvořit poměrně unikátní prostor, kterým se můžeme hrdě prezentovat.
Co nás v nejbližší době v inkubátoru čeká?
V listopadu zahajujeme inkubační proces, kterým vychází z gamifikace. Rádi bychom navázali nová partnerství, otevřeli se více veřejnosti a ukázali, jak podnikavé a kreativní studenty naše univerzita nabízí.
Jaké jsou plány na rok 2020?
Určitě co nejvíc úspěšně vyinkubovaných členů, aby jejich podnikání bylo životaschopné a přínosné pro okolí. Díky tomu máme radost, že děláme práci, která dává smysl.
Díky Kláro za rozhovor, ať se ti jako nové manažerce Point One daří a hodně nových a spokojených firem.
Autor: Petr Kopeček
Klára Palasová – Na prvních projektech začala pracovat v roce 2013. Má zkušenosti s řadou dotačních titulů a po 5-ti letech působení ve státní správě se rozhodla změnit trochu směr, ale částečně se držet projektového řízení. Začátkem roku 2019 se vrátila na místo činu, kde před lety vystudovala a v Point One působí jako projekťák. Klára se stará o rozšíření a zkvalitnění služeb, které podnikatelský inkubátor Point One nabízí a je zástupcem manažera inkubátoru.