Alpaka – slow fashion rádce, který vybaví šatník a naučí vás odpovědně nakládat s oblečením
Na začátku roku 2018 se v hlavě Steffi Černé zrodil nápad. Po roce a půl testování, pivotování a programování představila Česku beta verzi aplikace Alpaka, která učí lidi udržitelné módě neboli slow fashion. Alpaka dokáže zanalyzovat obsah vašeho šatníku, umožňuje snadnou výměnu oblečení a ukazuje prověřené obchody, které nabízí zboží odpovídající filosofii slow fashion.
Módní průmysl patří mezi obory, které mají nejhorší dopad na životní prostředí. Náleží mu druhá příčka hned za průmyslem ropným. Jedním z důvodů, proč je tomu tak, je obrovské množství oděvů, které slouží jen krátký čas a pak bez užitku mizí v popelnicích a na skládkách. Steffi Černá se pokouší tento zajetý vzorec chování změnit pomocí aplikace Alpaka, která pomáhá s nástupem udržitelné módy ohleduplné k lidem i přírodě.
Alpaka dokáže zanalyzovat obsah vašeho šatníku a ukáže vám, které kusy oblečení nosíte a které vám jen zabírají skříň. Představuje možnost snadné výměny oblečení a přehled prověřených obchodů, které nabízí zboží odpovídající filosofii slow fashion. Aplikace také dokáže spočítat a upozornit na tzv. cost per wear, neboli cenu za jedno nošení, která vám pomůže uvědomit si, že vyšší cena oblečení automaticky neznamená, že by se vám nákup nevyplatil.
Se Steffi jsme si povídali o tom, co ji k nápadu přivedlo, jaké obtíže musela na cestě k vytvoření podnikání překonat nebo jaké má s Alpakou plány do budoucna.
Ahoj Steffi, mohla bys nám objasnit, co tě úplně na začátku přivedlo k tématu udržitelné módy a později i k nápadu vyvinout vlastní slow fashion aplikaci?
K udržitelné módě jsem se dostala přes problematiku lidských práv. Během studia na vysoké škole jsem se zajímala o téma obchodování s lidmi, a tak jsem se poprvé dozvěděla, jak se naše oblečení vyrábí. Další informace o dopadu na životní prostředí i na naše zdraví a pohodlí mě jen utvrdily v tom, že chci přispět ke změně současného systému výroby textilií. U vzniku aplikace stála frustrace z obrovské ekologické zátěže, kterou textilní průmysl představuje.
Nápad na slow fashion aplikaci jsem pak dostala začátkem roku 2018. Projekt pak prošel tradičním vývojem – sestavením business modelu, jeho validací, pivotováním, prototypováním a další validací. V říjnu 2018 jsem založila společnost Alpaka.app, s.r.o. a jsem zatím stále jediným společníkem. Programovat se začalo v první polovině roku 2019 a aplikace byla hotová na konci srpna 2019. Od září 2019 je plně spuštěna první verze aplikace.
Co je s oblečením vlastně špatně?
Oblečení je většinou vyráběno ve velmi špatných podmínkách, je na něj použito obrovské množství zdrojů, obsahuje toxické látky a my ho přitom kupujeme po tunách. Každý kousek nosíme průměrně pětkrát, než ho vyhodíme. Většina lidí na tom dokonce nevidí nic špatného. Myslíme si, že je skvělé, že je oblečení tak levné a dosažitelné. Avšak my toto oblečení nekupujeme levně, ale kupujeme ho na dluh. Na dluh vůči našemu životnímu prostředí, lidem, kteří ho vyrábějí, i vůči nám samotným. Vlastní zkušenost mi ukázala, že když lidem poskytnete relevantní informace a nabídnete alternativu, která je snadno pochopitelná a dosažitelná, tak je většina lidí ochotna své chování změnit.
Aplikace stojí na nástroji, který efektivně měří pravou hodnotu oblečení. Takzvanou cost per wear – cena za jedno nošení, můžeš nám tento pojem vysvětlit?
Cost per wear (CPW) dostaneme, když si vydělíme cenu, za kterou jsme oblečení koupili, počtem nošení. Díky tomu můžeme zjistit hned několik věcí najednou. Například, jestli naše rozhodnutí, koupit si danou věc, bylo správné. Při koupi jsme velmi často ovlivněni mnoha faktory, jako jsou například slevy, naše aktuální nálada, trendovost a podobně. Většina žen tak má plnou skříň věcí, které nenosí, protože si daný kus koupily jen pro zlepšení nálady nebo prostě proto, že to bylo tak levné, že by byl “hřích” to nekoupit. To je však jen iluze, protože když si posléze daný kus oblečeme jen dvakrát, tak CPW šatů ve slevě za 400 Kč bude 200 Kč. Narozdíl od šatů, jejichž koupi si dobře promyslíme a budeme je posléze opravdu milovat a nosit často po několik sezón. CPW šatů za 2 500 Kč pak může být třeba 15 Kč. Další věc, kterou nám CPW ukáže, je, jak dlouho některé oblečení vydrží. Pokud se nám po třetím vyprání kus oblečení rozpadne, CPW bude také vysoké. V neposlední řadě nám může prozradit i to, jak se k oblečení chováme a jestli se o něj dobře staráme. Na základě těchto dat pak můžeme snadno upravit naše další spotřební chování a vyvarovat se tak chyb při nakupování, pročistit si šatník a naplnit ho krásnými a kvalitními kousky. Cílem je naučit lidi o nákupu přemýšlet.
V Česku je Alpaka vůbec první aplikací pro uživatele, kteří mají zájem o etické, ekologické a udržitelné odívání. Jak je to s konkurencí v ČR obecně, potažmo v zahraničí?
Aplikaci zaměřující se na slow fashion jsem ještě neobjevila, avšak největší konkurencí jsou pro nás velké e-shopy, které se snaží prezentovat jako udržitelné. Na jednu stranu je jejich snahu potřeba podporovat, ale systém jejich byznysu je zatím stále vzdálený skutečné udržitelnosti. Příkladem může být i nová “eko” verze populárního vyhledávače oblečení Glami. Tam zatím mají především velké udržitelné značky a míří hlavně na zahraniční trh. My se proto chceme soustředit více na lokální tvorbu a propojovat malé lokální tvůrce s našimi uživateli.
Další konkurencí jsou pak online tržiště s použitým oblečením, jako je Vinted. S Alpakou se však chceme soustředit spíše na výměnu oblečení mezi přáteli a lidmi, kteří se znají.
Kdo je tvůj typický zákazník?
Typickým zákazníkem jsou obchody a značky, které prodávají udržitelnou módu. Uživatelé Alpaky jsou pak především ženy z velkých měst, které touží po minimalistickém šatníku a kvalitním a zdravém oblečení.
S jakými největšími výzvami si se při budování aplikace musela vypořádat?
V první fázi projektu bylo těžké uchopit ho byznysově, protože to není úplně tak moje přirozenost. Já většinou prvně řeším, jaký bude mít moje práce dopad a pak teprve, co za to dostanu. Tento přístup jsem byla nucena trochu změnit, ale myslím, že jsem se naučila přistupovat k podnikání tak, aby i to bylo udržitelné. Protože když to tak nebude, tak těžko něco změníme. Nejtěžší pak bylo nadefinovat funkce aplikace, aby naplnily naše očekávání, a zároveň nebyly pro uživatele příliš složité. Věřím, že se to i díky průzkumu cílové skupiny povedlo. Teď nás čeká další klíčová fáze – získávání uživatelů a především jejich retence.
S projektem si se přihlásila do inkubátoru ČZU Point One. Jak ti inkubátor při budování byznysu nejvíce pomohl a co považuješ za jeho nejvyšší přidanou hodnotu?
Největší přidanou hodnotou je určitě komunita, která je v Point One skvělá a díky které má člověk pocit, že na to není sám. Hodně mi dalo i spojení s mým mentorem, který mi pomohl vyřešit jeden velký problém, který jsme v aplikaci měli. A v neposlední řadě to jsou workshopy, které jsou vedeny odborníky, kteří opravdu ví, o čem mluví. Super je i možnost využití technického vybavení, které má Point One na špičkové úrovni.
Na konci února ses přihlásila do soutěže Women Startup Competition zaměřené na projekty, kde je alespoň jeden ze zakladatelů žena, a dostala ses až do finálové osmičky a na svou první veřejnou pitch před hvězdnou porotu a početné diváky. Co ti soutěž dala, vzala a jaké si z ní odnášíš pocity?
WSC byla skvělé zkušenost, která mě s určitostí posunula zas o kus dál. Já jsem normálně poměrně stydlivá a zde jsem musela vykročit ze své komfortní zóny hodně daleko. Vedle možnosti prezentovat na finálovém večeru jsme se také zúčastnili bootcampu, kde jsme měli příležitost diskutovat naše projekty s odborníky z různých oblastí, kteří nám poskytli podrobný feedback, což je vždy k nezaplacení.
Jak se tvému projektu momentálně daří a jaké s ním máš plány do budoucna?
Momentálně se snažíme o překročení minimálního životaschopného produktu nasazením nové sekce Stores, kde si budou uživatelé moct rovnou vybrat udržitelné oblečení od různých značek a obchodů na jednom místě. Pracujeme také na webové verzi této sekce, aby byla přístupná pro všechny (v současnosti je pouze verze pro iOS) a také na sekci výměny oblečení, která ještě není v aplikaci zpřístupněná. A samozřejmě na nás pořád čeká verze pro Android, o kterou si lidé píšou, na tu si však budeme muset ještě chvilku počkat.
Co bys poradila lidem, kteří chtějí také podnikat, ale zatím ještě nenašli odvahu se do toho pustit?
Mluvte o svém nápadu s ostatními lidmi a získejte tak první zpětnou vazbu. Nebojte, nikdo vám ho neukradne :). Dobré je také zkusit různé inkubátory, jako je třeba Point One, kde se k vašemu nápadu vyjádří i lidi se zkušenostmi. Nic to nestojí, bolí to jen trochu a pomůže vám to rozhodnout se, zda do toho jít.
Moc díky za rozhovor Steffi, ať se ti s Alpakou daří a ať máš spoustu spokojených zákazníků a uživatelů.
Autor: Petr Kopeček
Co je Alpaka?
Aplikace Alpaka byla spuštěna v září roku 2019. Jejím cílem je pomáhat uživatelům orientovat se v etické a udržitelné módě. Analyzuje obsah šatníku a ukáže, jak často uživatel nosí jednotlivé kusy oblečení. Nabízí také možnost výměny oblečení a přehled prověřených obchodů, které nabízí zboží v rámci udržitelné módy – slow fashion.